Araç kredisi alırken neler yapılmalı?

Araç kredisi otomobil alım aşamasında, başvurduğumuz yöntemlerin en başında geliyor. Yıllarca yaptığımız birikimler bazen hayalini kurduğumuz otomobil için yetersiz kalır. Açığı kapatmak adına kredi çeker, bölüm bölüm ödeme yaparak hayallerimizin aracına kavuşmuş oluruz.

Peki, kredi işlemleri nasıl yapılıyor. Nelere dikkat etmelisiniz?

Araç kredisi çeşitleri

Araç kredileri de kendi arasında tıpkı otomobiller iki farklı açıdan değerlendirilir. Bunlar,

  • Sıfır araç kredisi
  • İkinci El araç kredisi

İsimlerinden de anlaşılacağı üzere Sıfır araç kredisine, bayiden alacağınız sıfır km araçlarda; ikinci el araç kredisine de her hangi bir noktadan alacağınız ikinci el araçlarda başvuruluyor. Her iki kredinin de ortak başvuru şartları şu şekilde,

  • Kredi çekecek kişin en az 18 yaşında olmalı.
  • SGK kaydının süreklilik arz etmesi, aktif bir şekilde çalışıyor olması
  • SGK kaydının en az 6 aylık olması,
  • Taşıt üzerinde herhangi bir rehin (ipotek) kaydının bulunmaması
  • Kredi notunun talep ettiğini kredi için yeterli düzeyde olması,
  • Gelirin kredinin aylık taksit ödemelerini rahat bir şekilde karşılayabilmesi.

Taşıt kredileri en fazla 60 Ay vadeyle çekebiliyorsunuz. Bu sınır devlet tarafınca belirlenen üst limit.  Kredi süresince aracınız banka tarafından ipotekli oluyor. Borcunu ödemeden 3. Kişilere devri mümkün değildir. Eğer ipotek süresi boyunca ödemeleriniz düzensiz olur ya da hiç ödemezseniz banka yasal olarak aracınıza el koyabilir.

Sıfır araba alımlarında, değeri 120 bin TL’nin altında olan arabaların %70’ine, 120 bin TL’ nin üzerinde olan arabaların 100 bin TL’ye kadar olan bölümü için %70’ine, 120 bin TL’yi aşan bölümü için ise %50’sine kadar taşıt kredisi çekebilirsiniz.

Ayrıca ikinci el arabalarda taşıt kredisi çekmek için bir yaş sınırı bulunuyor. Bazı bankalar bu kuralı 5 sene olarak belirtirken, bazı bankalarda 8 yaşına kadar esneklik gösterebiliyorlar.

Banka faiz oranları kampanyalar kapsamında sürekli çeşitlilik gösteriyor. Bu nedenle de kredinizi çekmeden önce dikkatli bir araştırma yapıp, en düşük faiz oranlarını tercih etmeye özen gösterin.

 

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu