Benzinden LPG’ye geçerken neden titrer?

Günümüzde artan yakıt miktarlarıyla paralel bir şekilde hemen her ürünün yükselen fiyatı, benzinli araç kullanıcılarını LPG gibi daha makul rakamlı ve tasarruf sağlayabileceği yöntemlere doğru itekledi. LPG’li araç kullanıcıların gaza geçince yaşamış olduğu tekleme, titremenin dışında “stop etme” gibi can sıkıcı sorunları oldukça fazla yaşıyor. Peki, tüm bu durumları neden yaşıyoruz?

Benzinden LPG’ye geçerken karışılacağınız arıza nedenleri

  • Lpg montajı aşamasında aracınıza harici montajlanan LPG enjektörlerinden biri veya daha fazlası arızalanmış olabilir. Bu arıza özellikle LPG’de titremenin dışında stop etmeye kadar uzanan bir sürece neden olabilir.
  • Gaz kesici veya şamandıra valfi arızalı olabilir. Regülatöre gaz akışını sağlayamaz bu yüzden de benzinden gaza geçince stop etme sorunu baş gösterir.
  • Regülatör arızalıdır veya ayarı bozulup basıncı düzensizdir. Bu yüzden motora düzensiz yakıt (Oldukça fakir karışım olarak da adlandırılabilir. Hava oranı fazla ve yakıt oranı düşük) göndererek LPG de stop sorununa yol açar.
  • Lpg ECu arızası nedeniyle benzinden lpg ye geçişte stop etme sorunu meydana gelebilir.
  • Lpg den gaza geçiş ısısı düşük ayarlandıysa motor soğukken benzinden gaza geçişte stop edebilir. Bu kapsamda tekrerar LPG ayarını hassas bir şekilde yaptırıp sorunu çözmeniz mümkün.
  • Map sensörü arızalı ise gaz basıncını ecuya iletmeyeceğinden gaza geçiş sırasında stop sorunu meydana gelir.
  • Isı sensörünüz arızalı olma durumunda, Ecu ısıyı algılamaz ve güvenlik için benzinden gaza geçerken stop etme sorunu meydana gelir.
  • LPG ayarınız düşük olabilir. Özellikle az yakması için yakıt giriş oranı iyice kısılır, ama aracın içine giren hava oranı oldukça yüksek ve gaz oranı çok düşük olacağı için ihtiyacı olan yakıt seviyesine ulaşamadığı için stop eder ya da çekişten düşer. Eskiden 3. Viteste bile zorlanmadan çıktığınız rampalarda bile aracınızı tekrar birinci vitese çekmek zorunda kalabilirsiniz.

LPG arızaları işin ehlince çözümlenmesi gereken, elektronik arıza çeşitlerinin en başlıca olanıdır. Bu kapsamda kendiniz izlediüiniz bazı öğretici videolarla onarım yapmak yerine, mutlaka tam donanımlı bir profesyonelden destek isteyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu