Debriyaj seti nedir, ne işe yarar?

Debriyaj seti nedir, ne işe yarar?

Her araç kullanıcısı bilir debriyaja basıp 1’e takınca kalkış yapmayı. Hatta ivmelenince yine pedala basıp 2. Vitese takmayı… Ya da hız düşünce vitesi indirgemeyi…Hayatımıza klişe olarak giren bu terimler kesinlikle doğru olsa da, neler oluyor debriyaj pedalına basınca hiç düşündünüz mü?

Debriyaj seti ne işe yarıyor?

Otomobilin çalışma prensibinde sayabileceğimiz tonla parça olsa da, iki demirbaş yükü üstlenen parçalar olarak ön plana çıkar. Bunlardan birisi motorken, diğeri de vites kutusudur. Bu iki parçanın bir birleri arasında büyük bir senkronizasyon için de çalışması gerekir ki, her ikisi de zarar görmeden harekete devam edebilsinler. Bu hayati görevi debriyaj seti, debriyaj pedalından aldığı tepkimeyle üstlenmektedir.

2021 Toyota Corolla Engelli Araç Fiyatı
 

Debriyaj seti, ihtiyaç anına göre ayırma görevini yapar. Debriyaja basmadan vites değiştirmeye kalkarsanız, debriyaj seti motordan gelen gücü kesmeyeceği için vites kutusunun içindeki dişlileri kırma tehlikesiyle karşılaşırsınız. Basmadığınız durumlarda da vites kutsunu devreden çıkartır ve motorun düzenli bir yapıda çalışmasına olanak tanır.

Adından da anlaşılacağı üzere, “Set” olarak adlandırırız ve tek bir parçadan ibaret değildir.

Debriyaj seti hangi parçalardan oluşur? Volanlı set ne demektir?

Debriyaj seti 3 ana elemandan oluşmaktadır. Bunlar,

  • Debriyaj bilyası
  • Debriyaj baskı plakası
  • Debriyaj baskı rulmanı

Halk arasında debriyaj seti yerine “debriyaj baskı balatası” ismiyle de adlandırılabiliyor.

Debriyaj seti, siz debriyaj pedalına bastığınız anda aldığı komut kapsamında harekete geçer. Debriyaj rulmanı, baskı plakasının hemen ön konumunda yer alan çatallı yuvarlak bölgeye konumlandırılmıştır ve çatala baskı yaparak debriyaj balatasını boşa çıkartır. Burada hayati bir parçaya değindik, o da volan.

Volan, her ne kadar set içinde geçmese de set kadar önemli bir parça. Volanın sayısız görevlerinden birisi de motor gücünü vites kutusuna aktarmak. Devamlı baskı ve balatayla temaslı ve koordineli bir şekilde çalışır. Her ne kadar set sıkça değiştirilse de temaslarından birisi volan olduğu için onun bakımı da oldukça önemli. Volanı yanık, yıpranmış bir aracın seti sağlam olsa da performans kaybı gibi birçok sorunu ortaya çıkaracaktır.

Volanlı debriyaj setleri de bu aşamada önem taşıyor. Piyasa da çözüm için kullanılan volanın taşlanması yöntemi büyük risk taşıyacağı için, değişimlerinizde yıpranan volan varsa volanlı debriyaj setlerinin tercih edin. Diğer setlerden tek farkı, içinde harici olarak volanın bulunmasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu