Direksiyon kutusu nedir, ne işe yarar?

Çevirdiğimiz direksiyon kapsamında otomobile verdiğimiz yön komutunun, direksiyonu çevirdikten sonra nasıl gerçekleştiğini hiç düşündünüz mü? Tonlarca ağırlıktaki bir kütleyi bu kadar kolay bir şekilde yönlendirmek kolay olmasa gerek. Her şeyiyle direksiyon kutusu hakkında merak ettikleriniz sizinle.

Direksiyon kutusunun görevi tam olarak nedir?

Direksiyon kutusu, siz direksiyon simidini çevirdikten sonra direksiyon milinden almış olduğu hareketin basınç kuvvetini arttırarak tekerlere aktarmakla yükümlüdür Bu görevinde ona yardımcı olan farklı parçalar olsa da verdiğimiz yön komutunu uygulamasında ve direksiyon simidinde oluşan yumuşaklık hissiyatının oluşumunda etkisi tartışılmaz.

Üstlendiği görev bu kadar kritik olduğuna göre otomobil üzerindeki arıza belirtilerinden sonra müdahale edilme hızı da o denli ivedi olmalıdır. Peki, arızalanınca nasıl bir tepkime verir. Direksiyon kutusunun arıza belirtileri nelerdir?

MG Satış Fiyatları

Direksiyon kutusunun arıza belirtileri nelerdir?

Direksiyon kutusunda farklı arızalar karşımıza çıksa da en yaygın şekilde yansıyan direksiyon kutusu arızalarını şu şekilde sıralayabiliriz,

  • Direksiyon simidine yansıyan tepkimeler: Arızalı bir direksiyon kutusunun ilk tepkimelerini direksiyon simidinden fark etmeniz mümkün. Direksiyon simidinin eskisinden daha sert bir yapıda olması ve direksiyonu çevirdikten sonra geç toplaması ya da hiç toparlayamaması yaygın arıza belirtilerinin başında yer alır. Aynı zamanda direksiyona hızlı tepkime verdiğinizde yaşanan boşluk hissiyatı da bir arıza olarak tanımlanabilir. Bunu en net şekilde eskiden rahat bir şekilde girip tek manevrada aldığınız virajı, geri vitese takıp 2. Bir hareketi yapmanızdan çözebilirsiniz.
  • Otomobilinizden gelen tıkırtı sesleri: Tıkırtı ya da gacırtı tarzındaki seslere ön takımdan birçok parça neden olabilir. Ama özellikle direksiyon simidini çevirdikten sonra bazı seslerin varlığından şüpheleniyorsanız o zaman bütün okları direksiyon kutusuna doğru çevirebilirsiniz.
  • Yağ kaçakları: Yağ kaçağını gördüğümüz her ortamda “Büyük sorundan önce, haber verme yöntemi” olarak düşünebiliriz. Yağ kaçağının ortaya çıkabileceği otomobil üzerinde çok sayıda parça var. Bu nedenle her yağ kaçağına direksiyon kutusu bozuluyor muamelesi yapmayın. Eğer aracınız uzun süre bekledikten sonra, ayrıldığınız bölgede bir yağ gözlemliyorsanız; yağın geldiği noktanın lastiklerden doğru gelip gelmediğine dikkat etmelisiniz. Ama önce gerçekten bir yağ mı olduğuna karar verin. Çünkü karşılaştığınız akıntı rutin bir klima tahliye suyu da olabilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu