Dizel mi, benzinli mi hangisi tercih edilir?

Dizel mi yoksa benzinli mi? Hemen herkesin otomotiv alım aşamasında en yoğun bir şekilde sorduğu soruların başında yer alır. Kulaktan dolma almış olduğunuz tavsiyeler yerine İki motor tipini kısa bir şekilde özetleyelim. Hangisi uzun ömürlü, hangisi daha kullanışlı, hangisi sizler için uygun? Bilinçlendikten sonra kendi kararınızı kendiniz verin.

Adı Neden Dizel yâ da Benzinli Motor?

1982 yılında Alman bir Mühendis olan Rudolf Diesel tarafınca bulunan dizel motor, buluşu uapan kişinin soyadından almış olduğu isimle günümüze kadar çeşitli evreler geçirerek gelmiştir. ikolaus August Otto isimli Alman makine mühendisi de içten yanmalı motoru bulup, otomotiv sektörünün çağının açılmasına olanak sağladı.

Dizel motor ve Benzinli Motor Arasındaki Farklar

benzinli ve dizel motorun bir birinden ayrıştıran birçok farklı etken var. Bunları madde madde şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Benzinli motorda ateşleme hava yakıt karışımının bujinin kıvılcımı sonrası yanmasıyla gerçekleşir. Dizel motorda yanma özetle, sıkışma sonunda sıcaklık ve basıncı artan hava üzerine yakıtın basınçlı bir şekilde enjektörler tarafınca püskürtülmesiyle sağlanır.
  • Her ne kadar benzinli motorun performansı iyi olarak adlandırsa da dizel motorlar günümüz teknolojileriyle benzinli araçları geçmiş durumda. Özellikle turbo sayesinde performansını oldukça yukarılara taşıdı.
  • Dizel motor düşük maliyetle yüksek güç üretir.
  • Dizel araçlar soğuk havalarda yakıtın donması nedeniyle biraz daha geç çalışır. Günümüz teknolojisinde kızdırma bujileri gibi farklı sistemler kullanılarak bu sorun ortadan kaldırılmaya çalışılmıştır.

Dizel mi Benzinli mi Hangisini alayım?

Tasarruf sağlamak adına en çok kafa karıştıran soru. Acaba dizel motora yatıracağım fark, kullanacağım yakıt sonrası bana kar olarak geri döner mi? Uzmanlar konu üzerinde farklı çalışmalar yaptı. Ortalama olarak yılda 12000 KM yol yapan bir kullanıcı aradaki fiyat farkını eritmek için aracını yaklaşık 10 yıl süreyle kullanması gerekli. Yani, özetle yılda 5-6000 KM gibi düşük rakamlarda yol yapacaksanız benzinli, daha fazla yol kat ederim diyorsanız da dizel motoru tercih etmelisiniz.

Yakıt bazında hal böyleyken bakım maliyetleri kapsamında aralarında büyük bir fark yok. Tek fark, dizel araçlarda biraz daha yoğun değişen mazot filtresi. Onun dışında ki bütün masraflar aynı rakamda. Kullanım ömrü açısından titiz kullanımınız sonucunda her ikisinde de uzun süre performans alıp, güvenle kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu