Güvenli bir sürüş deneyimi için öneriler.

Güvenli sürüş yöntemlerinin önemini günümüz geçtikçe artırıyor. Yapılan trafik kazalarının çok büyük bir oranı ne yazık ki dikkatsizlik ve ihmallerden kaynaklı. Tüm bunlara bir de bilinçli davranmamayı eklediğinizde, kaza oranlarında ciddi artışlar gözlenmekte. Özellikle yol tutuşunu azaltan faktörler ve görüş açısının düşmesi trafikteki sürücüleri oldukça zorluyor.

İşte kaza risklerini ortadan kaldırabilmek adına alacağınız çok basit tedbirler.

1- İzin verilen hız limitleri kapsamında aracınızı kullanın, hızınızı düşük tutmaya özen gösterin.

2- Direksiyon kırma, frenleme, vites değiştirme, hızlanma yavaşlama gibi hareketleri yumuşak bir şekilde yapmaya özen gösterin

3- Güvenli takip mesafenizi mutlaka koruyun.

4- Zor sürüş şartlarında acele davranırsanız kazaya neden olabilirsiniz. Daima uyanık olun, alkollü kesinlikle kullanmayın.

5- Direksiyonun hâkimiyetini kaybetmeye başladığınızı hissettiğimiz anda ayağınızı gaz pedalından hemen çekin.

6- Kaygan yollarda panikleyerek aniden fren pedalına sonuna kadar sakın basmayın. Aksi durumda aracınız kayarak kontrolden tamamen çıkar. Böyle bir durumda fren pedalına yumuşak bir şekilde birkaç kez basıp çekin.

7- Kış lastiklerinizin aynı desen ve yıl üretiminde olmasına özen gösterin.

8- Kış şartlarının en tehlikeli yanlarından birisi de yollardaki gizli buzlanmadır. Bu gizli buzlanma Güvenli Sürüşünüzü engeller. Genellikle köprü giriş çıkışı/rampalar/güneş görmeyen alanlar gibi alanlarda gizli buzlanma görülme oranı oldukça fazladır. Bu nedenle bu alanlarda özellikle dikkatli olmalısınız.

9- Çocuklu aileler yola çıkmadan önce mutlaka çocuk koltuğunun düzgün bir şekilde olduğunu kontrol ettikten sonra yola çıkmalıdırlar.

Detaylar hayat kurtarır

Sürüş öncesi hazırlıkların ve yolculuk sırasında dikkat edilmesi gerekli konuların, detay olarak görülüp göz ardı edilmemesi gerektiğine işaret ediyoruz. Bu bilgilerin de hem seyahatin daha rahat ve konforlu, hem de güvenli olmasına katkı sağlayacağını unutmayın. Yolculuk öncesinde yapılacak seyahat planlaması, güzergâhın belirlenmesi, rotadaki hava ve yol durumu gibi değişken koşullar hakkında bilgi edinilmesi, beklenmeyen olumsuzlukların önüne geçmeyi sağlayabilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu