İkinci El 2011 Hyundai Sonata’nın Özellikleri

Bir otomobil satın almak için 350 bin TL bütçeniz olduğunu düşünün. 2022 yılında olmamıza rağmen hala arka yolcu camları kolla açılan bir otomobil mi almak istersiniz, yoksa koltuklarına kadar elektrikli, 2011 model bir Hyundai Sonata sahibi olmak mı? Bu araç, ikinci el bir otomobil olmasına rağmen, bu fiyat aralığındaki sıfır otomobillere taş çıkaracak özelliklere sahip.

Eğer otomobil satın alırken sıfır kilometre olmasına gerek yok diyorsanız, tercih edebileceğiniz en iyi otomobillerden bir tanesi. Biz de bu içeriğimizde, ülkemizde çok tercih edilmemesine rağmen harika özellikleri olan 2011 Sonata’yı inceledik.

Hyundai Sonata neden ülkemizde çok tercih edilmiyor?

Hyundai Sonata, yurt dışında oldukça fazla tercih edilen otomobillerden bir tanesi. Ama ne yazık ki aynı popülerliği ülkemizde kazanamadı. Çünkü ülkemizde otomobil satın alırken daha bilindik, hafızalarda yer edinmiş otomobiller tercih ediliyor ve onlarsatın alınıyor.

Hyundai Sonata’nın yurt dışında yeni kasa modelleri satılıyor. Hatta daha gelişmiş özellikleri, günümüz teknolojisine uygun özelliklere de sahip. Lakin, ülkemizde yalnızca 2011-2012 modellerine kadar bulunuyor. Biz de sizler için, Sonata’nın ülkemize en son gelen modellerinden bir tanesini inceledik. 

Çoğu otomobil kullanıcısı, günümüz otomobil piyasasına göre oldukça ucuz fiyatlara kalite, güven, konfor ve gücü bir arada sağlayan otomobilleri bilmiyor. Dilerseniz lafı hiç uzatmadan, efsanevi özelliklere sahip Hyundai Sonata modelimize geçelim.

Böyle bir otomobilde olmazsa olmaz: Sunroof

Bazı otomobil kullanıcıları sunroof özelliğini sevmese bile, bizce her otomobilde olması gereken özelliklerden bir tanesi. Özellikle otomobilin iç kabinine verdiği ferahlık, hava sirkülasyonu sağlaması başta olmak üzere, otomobile dışarıdan baktığınızda da oldukça farklı bir görünüm katıyor. Günümüz modellerinde sunroof’a sahip bir otomobil almak için ekstra milyarlarca lira ödemeniz gerekiyor.

“Abi bunun çekme kolu nerde ya” diye aramayın: Elektrikli koltuk

Eğer 300 bin TL’ye sıfır bir otomobil alırsanız, büyük ihtimalle koltuğunuzu ayarlamak için biraz uğraşmanız gerekecek. Elinizi uzatıp, ayak bölgesinde bir koltuk çekme kolu arıyor olabilir, sırt kısmını ayarlamak için ise nereyi kullanacağınızı bilmiyor olabilirsiniz. Hatta belki de koltuğunuzda yükseklik ayarlama özelliği bile olmayabilir.

Ama eğer bir Hyundai Sonata sahibiyseniz, böyle dertleriniz yok. Çünkü koltuğunuzun hemen sol tarafında bulunan tuşlar ile koltuğunuzun mesafesini, sırt kısmını, eğimini ve yüksekliğini kolaylıkla ayarlayabilirsiniz.

Kış aylarının favorisi ısıtmalı koltuk

Kış aylarının vazgeçilmezi, yalnızca birkaç dakikada ısınmamızı sağlayan koltuk ısıtma özelliği Hyundai Sonata’da bulunuyor. Hyundai, Sonata tarafında özellikten asla taviz vermemiş diyebiliriz. Otomobilde konfora dayalı tüm temel özellikler bulunuyor.

Bunlardan bir tanesi de, elbette koltuk ısıtma özelliği. Belki koltuk soğutma özelliği de bulunsa iyi olabilirdi. Ama 300 bin TL’lik bir otomobil için bizce koltuk ısıtma bile oldukça iyi bir özellik.

Isınmak veya ferahlamak için DJ olmanıza gerek yok: Dijital klima özelliği

Otomobiliniz ile seyahat ederken ısınmak veya fazla sıcaklardan bunalıp ferahlamak isteyebilirsiniz. Bunun için 2-3 tane yuvarlağı çevirerek istediğiniz kıvama getirmeye, adeta bir DJ olmanıza gerek yok. Hyundai Sonata’da bulunan dijital klima özelliği sayesinde, dijital ekrandan yardım alarak birkaç saniyede istediğiniz sıcaklık ayarını kolaylıkla ayarlayabilirsiniz.

Her şey düşünülmüş: Makam perdesi

Hyundai Sonata, makam arabası olabilecek donanımda bir otomobil olduğu için, bir adet makam perdesine de sahip olması oldukça doğal. Otomobilin arka ve yolcu camlarında makam perdeleri bulunuyor ve özellikle güneşin rahatsız edici olduğu saatlerde bu perdelerden yardım alarak bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.

Gücün kaynağı motor seçenekleri

Hyundai Sonata’nın en minimum motor seçeneği 2.0 olmakla birlikte, otomobilin model yılına göre bu 3.0 motor seçeneğine kadar yükselebiliyor. Ama ülkemizdeki Sonata modellerinin büyük bir çoğunluğu, 2.0 motora sahip. 2.0 CRDi bu motor, 140 beygir güç üretebiliyor.

Bununla birlikte 304 Nm tork sağlayan bu motor, 11.6 saniyede 0-100 yapabiliyor. Sonata, H-Matic adı verilen şanzıman sistemine sahip. Bu şanzıman sistemi toplamda 4 adet vitesten oluşuyor. Yani Sonata’da bir 5. vites bulunmuyor. Ama bu akıllarda “çok bağırıyordur, gitmiyordur” gibi algıları oluşturmamalı. Çünkü fındık motorlu Clio modellerinin veya bir Egea’nın bir otoyolda Hyundai Sonata görebilecek kadar hızlı olduğunu düşünmüyoruz.

Otomobil müthiş bir motor performansına sahip. 1680 kg bir otomobile göre oldukça yüksek performans sergiliyor. Sonata’nın Euro 4, dizel modelleri şehir içi 9.5 litre yakarken, şehir dışı ise ortalama 5 litre yakıt tüketimine sahip.

Sizler için bir makam otomobili olarak gördüğümüz, 300-400 bin TL fiyat aralığındaki sıfır otomobillerde asla göremeyeceğiniz özelliklere sahip Hyundai Sonata modelini inceledik. Eğer geniş bir aileyseniz ve bütçeniz bu aralıktaysa, bir sıfır otomobil satın almak yerine Sonata’ya göz gezdirmenizi öneriyoruz. Sizler Hyundai Sonata hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu