İmbobiliser nedir, ne işe yarar?


Immobilizer nedir, ne demek? Immobilizer, otomobilin sahibinin biz olarak kalabilmesi için otomobil üreticilerinin kurduğu hususi bir güvenlik sistemidir. Evet, hatalı okumadınız! Her bir vasıta, onu kullanan yönünden epey değerli. Her birimiz onu hırsızlıktan ve hasardan güvenliğini sağlamak için elimizden gelenin en iyisini yapıyoruz. Araç kameralarından, direksiyon ve vites kilitlerine kadar, sevdiğiniz aracınızın güvenliğini sağlamak katiyen göz ardı edilemeyecek unsurların başında yer alır
Modern araçlarda güvenliğin mühim bir öğeyi olan motor immobilizeri, güvenlik ve güvenliğin esas bileşenlerinden bir tanesidir. İmmobilizer ışığı sözcüğü benliğimize öyle bir yer etmiş ki Hangi araçlarda immobilizer var sorusu otomobili alım adımında yöneltilen ilk suallerden birisi olmayı başarmış. Peki, nedir bu Immobilizer? Araçlarda tam manasıyla ne işe yarıyor ve güvenliği nasıl sağlıyor? Önce sözcük manasıyla başlayalım.
Immobilizer ne demek?


Immobilizer ne demek? Sorusuna verilecek en kısa cevap, “Aracı durgun duruma getirmek” olacaktır. Yabancı kökenli bir sözcük olan Immobilizer, Türkçe’de bu yolla yer etmiş. Arabayı niçin hareket ettirmiyoruz diyerek düşünebilirsiniz, ara sıra aracın yerinden oynamaması lüzumlu. Kelime manası bakımından, otomobil üstünde tam manasıyla manasıyla örtülen bir görev üstleniyor. Otomobillerde immobilzer düzeneğinin ne işe yaradığını ve nasıl çalıştığını daha yakından inceleyelim.


Immobilizer nedir?
Immobilizer nedir? Konusu aracın, vasıta sahibinde kalması için kurulan sistemdir yanıtıyla örtüşüyor. Otomobiller, kapının önünde duran değerli yapıtlarımız. Koca evin çelik kapısını ufak bir maymuncukla açan insanlar, otomobilin ufak kontağı için sizce ne kadar uğraşırlar. Tahmin edeceğiniz gibi çok zor olmasa gerek.
Immbolizer sistemi, 1944 senesinde meydana çıkmış ve Frank Marugg ismindeki bilimci yönünden buluş edilmiş bir sistemdir. Bu sistem otomobil yapımcıları yönünden vasıta hırsızlıklarının önüne geçmek hedefiyle kullanılmaktadır. Hemen cümle alem araçların ön camında yanıp sönen ufak al lambayı görmüştür. 2000 ‘li yıllardan sonra bu özellikli araçlarda caydırıcı olması için kullanılıyordu. O lambanın zenginliği, otomobili çalmak talip şahıs için caydırıcı bir prosedür zira immobilizer sistemine sahip bir aracı çalmak, diğerine göre epey uğraştırıcı. Günümüzde şayet bilhassa 2010 yılından sonra yanıp sönen o al ışığı kaldırdılar. Çünkü bu sistem tüm araçlarda durağan bir şekilde kullanılmaya başlandı. Yapılan bir istatistiğe göre immbolizer sistemi çıktıktan sonra otomobil arakçılık olaylarında %90 oranında bir düşüş yaşanmıştır.
Çipli sistem biçiminde de isimlendirilen bu sistemde günümüzün otomobil anahtarları, yahut yeni kuşak otomobil kartları extra güvenlik unsurlarıyla donatılırlar. İç kısımlarında bir adet sinyal çipleri yer alır. Motoru çalıştırmak dilediğiniz vakit çipler otomobilin immobilizer sistemine bir şifre iletir. Anahtar üstünde bulunan şifreler, immobilizer sistemindeki şifrelerle eşleşirse vasıta çalışacaktır. Aksi takdirde vasıta çalışmaz. Oluşan bu du tabloyu şifre girmek gibi düşünün. Immobilizer kodları bu nedenle her vasıtada değişik bir şekilde tasarlanmıştır ve bu bilgi güvenlik sebebiyle aracın hiç bir alanında yazmaz..

Kontağı çevirmek için hatalı kod kullanılırsa fazlası immobilizer alarm verir. Buna ilave olarak, birtakım dijital oto sistemleri, bir arakçılık girişiminde bulunulursa bir güvenlik servisine haber verir. Güvenlik şirketi, kullanıcıyı arayacak ve vasıtada olmadıklarını ve arakçılık girişiminde bulunulduğunu doğrulama edecektir.

Bazı şirketler immobilizerlerini durağan kodlu ve ayarlanabilir kodlu iki katmanlı bir güvenlik sistemine yükseltti. İkinci kod transpondere kaydedilir ve arabayı her çalıştırdığınız zaman değiştirilir. Otomobili çalıştırmaya çalıştığınızda, immobilizer evvela daimi kodu kontrol eder, sonrasında veritabanında kayıtlı olanla karşılaştıran ikinci değişen kodu ister ve sonrasında aracı çalıştırır. İkinci kod olmadan otomobil ateşlenmez.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu