Kaputun altında neler var?

Aracınızın daha yakından tanımak, kullanımı daha verimli bir şekilde gerçekleştirmenize yardımcı olacaktır. Araba ön kaput bilgisi ayrıca bir sorun olduğunda ne yapmanız gerektiği hakkında bilgi verir.

Her ne kadar bu bilgileri öğrenmek zor gibi dursa da birden fazla kez okursanız, aklınıza daha iyi kazınacaktır. Bu bilgilere ek olarak otomobilinizin el kitabına göz atmak da tavsiye edilir. Böylece üretici tavsiyelerinden, hakkında genel verilere kadar gerekli olanlar öğrenilebilir. Genel hatlarıyla bu unsurlar şu şekildedir;

 1. Motor
 2. Transmission
 3. Radyatör
 4. Klima Kompresörü, Alternatör, Su Pompası ve Servo Direksiyon Pompası
 5. Fren ve Diğer Malzemeler

Bunların her biri farklı görevler taşımaktadır. Araba ön kaput bunların hepsini dış etmenlerden korumaktadır.

Motor

Araba arka kaput parça isimleri arasında ilk parça motordur. Günümüzde her motor farklı olsa da genel olarak V6 ve V8 kullanılmaktadır. V8 modellerde adından da tahmin edilebileceği üzere sekiz silindir vardır. Pistonlar kinetik enerji kullanarak, yukarı ve aşağı yönde hareket eder. Elektrik enerjisini bujiler aracılığıyla iletir. V6 motor da aynı mantıktadır. Buna karşılık sahip olduğu silindir sayısı 6 olmaktadır.

Renault Kadjar Oyak kampanyası 2022 Satış Fiyatı
Renault Kadjar Oyak kampanyası 2022 Satış Fiyatı

Transmission

Türkçeye “şanzıman” olarak çevrilen Transmission, motordan aldığı hareketi talep edilen tork değerine göre diferansiyel ya da şafta iletmektedir. Bu birime ne yapması gerektiği sürücü tarafından,  vites kolu aracılığıyla iletilmektedir. Bunlar genel olarak şöyledir;

 1. Park: P olarak da simgelenen bu komut motor ve tekerlekler çalışmıyorken, tekerleklere bağlı dönme hareketlerini önlemektedir.
 2. Boş vites: N olarak da simgelenen bu konut araç dururken veya yer eğimi, kendi eğimi nedeniyle hareket ederken motorun çalışır kalmasını, istop etmemesini sağlar.
 3. Vites: D olarak da anılan bu vites, aracın kalkışını ya da durma konumundayken harekete geçmesini sağlar.
 4. 2-3-4. Vitesler: Yol, trafik durumu, motorun güncel işleyişine göre hızı ve torku seçmeyi mümkün hale getirir.
 5. Vites: Yüksek hızlarda daha az yakıt kullanılmasını sağlar.
 6. Geri vites: R olarak adlandırılmakta olup, aracın geri hareket etmesini sağlar.

Araç kaput tanıtımı hakkında bunları bilmek, size daha iyi çözümler sağlayacaktır.

Radyatör

Radyatör araba ön kaput içinde, orta kısımda yer alır. Izgaranın hemen önünde yer almaktadır. Amacı motorun sıcaklığını düzenlemektir. Buna karşılık kendisi de ısınabilmektedir. Dolayısıyla aracınızı kullanacaksanız, birkaç saat soğumasını beklemek daha verimli sonuçlar sağlayacaktır.

Bu sistem motor ve kendi arasında bir fana sahiptir. Bu motoru soğutmada kullanılmaktadır. Araçtan sıcak suyu alarak, buhar şeklinde havaya bırakmaktadır. Aracın devamlı 90 derece kalmasına yardımcı olur. Sistemde su bulunmakta olup düzenli aralıklarla kontrol edilmelidir. Aksi durum soğutmanın yapılamamasına neden olur. Böylece üst kapak contası yanacaktır.

Klima Kompresörü, Alternatör, Su Pompası ve Servo Direksiyon Pompası

Klima kompresörü, alternatör, su pompası ve servo direksiyon pompası aynı kayış tarafından kontrol edilmektedir. Motor tüm bu parçala güç sağlayarak, otomobildeki aksesuar sistemlerini kontrol etmektedir. Dolasıyla bakımlar esnasında düzenli bir şekilde kontrol edilmesi gerekir.

Fren ve Diğer Malzemeler

Fren sistemi her otomobilin en önemli sistemleri arasındadır. Sistemde sorun olması hayati tehlikelere neden olabilmektedir. Bu nedenle araba kaput içi içinde bilinmesi gerekir.

Kaput açıldıktan sonra, motora en yakın bölmenin arkasında, metal tambur görünümlü bir düzenek yer almaktadır. Bu sürücü koltuğuna en yakın yerdir. Sistemde sıvı deposu, ana silindir ve fren güçlendiricisi gibi unsurlar yer almaktadır. Bunun haricinde pil ve ön cam silecek sıvısı haznesi gibi malzemeler de yer almaktadır.

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu