Motor yağına su karıştığını nasıl anlarız?

Araçların üretiminde kullanılan ve araçların hareket etme kabiliyetini aktif duruma getiren bazı önemli parçalar vardır. Hiç kuşku yok ki bu parçaların arasında en fazla ön plana çıkan parça motordur. Motorlar araçların hareket etmesinden en büyük rolü oynayan parçadır. Motorun sağlıklı çalışması adına bazı argümanlar bulunmaktadır. Motorun işlevini yerine getirmesi için en önemli şey ise motorlar için üretilen motor yağlarıdır. Motorların görevini en iyi şekilde yerine getirmesi adına düzenli aralıklarla motor yağı değişimi yapılmalıdır.

Şayet motor yağı azalmış ise değişimi sağlanmalı ve düzenli olarak bu durum takip edilmelidir. Motor yağının periyodik aralıklarla değişimi yapılmazsa aracın motoru ciddi şekilde zarar görebilir. Bu da istenecek en son durumdur. Bunun sebebi ise motorun araçta bulunan en pahalı parça olmasıdır. Motor yağının kontrol edilmesindeki diğer bir husus ise motor yağına su karışıp karışmadığı konusudur. Motor yağına su karışması durumu son derece kötü sonuçlar meydana getirebilir. Bu sebeple de son derece dikkatli olmak gerekir. Pek çok kişi motor yağına su karışıp karışmadığı konusunda bilgi sahibi değildir. Ancak motor yağına su karışması durumunda gereken önlemleri almak gerekir. İlk olarak motor yağına su karıştığı nasıl anlaşılır sorusu hakkında bilgi sahibi olunması araç sahibinin yararına olmaktadır. Bunu anlamanın yolları elbette var.

Motor yağına su karıştığı zamanlarda bazı belirtileri görmek mümkündür. Bu belirtiler sayesinde de motor yağına su karıştığını anlayabiliriz. Motor yağına bakıldığında köpük şeklinde kabarcıklar görüldüğünde büyük ihtimalle motor yağına su karışmıştır. Bunun yanı sıra yağ çubuğunun renginde bir anormallik görmek yine motor yağına su karıştığı anlamına gelir. Son olarak motorun sesinin artması da yine motor yağına su karıştığının habercisidir.

Motor Yağına Su Konulur mu?

Araç sahiplerinin çoğu genelde araçlarıyla ilgili arızalarda ya da araçların bakımları konusunda yeterli bilgiye sahip değil. Bu durumun bir sonucu olarak da araçların yanlış bakımlarının yapılması mümkün hale geliyor. Durum böyle olunca da araçlarda ciddi sorunların meydana gelmesi de kaçınılmaz oluyor. Bilindiği üzere motorlar araçların en hassas parçası olarak dizayn edilmiştir. Motor yağı da yine motorun randımanlı ve sağlıklı çalışması için en önemli malzemelerden biridir.

Araçlar hakkında yeterli bilgiye sahip olmayan araç sahiplerinin merak ettiği sorulardan biri de motor yağına su konulur mu sorusudur. Bu sorunun cevabını aslında bir önceki başlığımızda dile getirmiş olsak da, biz yine de tekrar cevap verelim. Motor yağına su hiçbir şekilde konulmamalıdır. Çünkü motor yağına su koymak aracın motorunda ciddi derecede olumsuz durumlar ortaya çıkaracaktır. Bu sebeple de yanlışlıkla motor yağına su konulduğu durumlarda mutlaka bir ustadan yardım almak en mantıklı  seçim olacaktır.

Motor Yağına Nasıl Su Karışır?

Motor yağına su karışmasının sebeplerini pek çok kişi bilmemektedir. İki farklı sebepten dolayı motor yağına su karışma olayı gerçekleşir. Motor yağına su karışmasına sebep olan ilk şey silindirik kapak conta arızasıdır. Söz konusu conta motor yağına dışarıdan herhangi bir zararlı durumun oluşmasını engeller. Bahsi geçen contanın arızalanması sonucunda motor yağına su karışma durumu da ortaya çıkabilmektedir. Motor yağına su karışmasının diğer bir nedeni ise yağ soğutucu arızası olarak bilinmektedir.

Bu arızanın araçta bazı belirtiler ortaya çıkardığını görmek mümkündür. En belirgin belirti araçta bulunan motor kontrol arıza ışığının yanmasıdır. Motorun zarar görmesini önlemek maksadıyla mutlaka uzman bir kişiden destek alınması şiddetle tavsiye edilmektedir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu