Plakam düştü ne yapmalıyım?

Plakam Düştü Ne Yapmalıyım? Seyahat esnasında aracınızın plakasının herhangi bir gevşeklik ve ya farklı bir sebeple düşmesi kötü bir tecrübe. Fakat kesinlikle canınızı sıkmadan gerekli işlemleri yapmak için kendinizi hazırlamalısınız. Belgeleri hazırlarken diğer bir yandan da plakanızı bulabilmek için sosyal medya hesaplarınızdan seyahatte bulunduğunuz illerin haber sayfalarını ve duyuru kanallarını takip edebilirsiniz. İnsanlar kaybolan ve buldukları plakaları sahiplerine ulaştırabilmek için paylaşım yapabiliyorlar.

Evrak kısmındaysa sizlere hemen hızlı bir bilgilendirme yapalım.

Renault Megane 4 görünümü
Plakam düştü

Plakanız kaybolunca toplamanız gereken evraklar nelerdir

Öncelikle nüfus cüzdanınız ve fotokopisi, trafik tescil belgesi, zorunlu trafik sigortanızın fotokopisi ve tescil dosyanızı hazırlamalısınız. Ardından sizlere en yakın konumdaki trafik şube müdürlüğüne gitmeniz ve dilekçe vermeniz gerekiyor. Dilekçenizi verdikten hemen sonra sizlere verilen belge ile birlikte Şoförler odasına giderek yeni plakanızın basılmasını talep edebilirsiniz.

Unutmamanız gerek bir husus ise son düzenlemeler gereğince alınan karar ile birlikte aynı aracın plakası sadece iki kere yeni plaka çıkarılabileceğidir. Bu sayıya eriştiğiniz takdirde maalesef plaka yenileme işlemi yapmanız gerekmektedir. Yani artık mevcut plakanızı kullanamayacak ve yeni harf & rakamlardan oluşan plaka kullanmak zorunda kalacaksınız.

Plakamı Buldum Yerine Takabilir Miyim?

Düşmüş olan ve ya da kaybettiğiniz plakanızı bulmanız halinde plaka hasar görmemişse eğer kolayca geri takabilirsiniz. Sizlere kesinlikle önerimiz plakayı takma işlemini gerçekleştirirken yönetmeliği gözden geçirmeniz ve aykırı işlem gerçekleştirmemenizdir. Aksi takdirde ne yazık ki para cezası ödeyebilirsiniz.

Plakasız Araç Kullanmanın Cezası 2022

 Plakasız araç kullanılması yasalara aykırı olup cezaya tabii tutulmaktadır. Başınıza gelen bu gibi kötü durumlarda Emniyet Genel Müdürlüğüne dilekçe vermemeniz halinde trafikte yakalanırsanız 3.060 TL para cezasına çarptırılacaksınız. Cezanızı ilk 15 gün içerisinde öderseniz %25 indirimden yararlanarak 2.295 TL ödemeniz de mümkündür.

 

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu