Westinghouse Nedir, Westinghouse Nasıl Anlaşılır? 2022 Tamir Yöntemleri

Westinghouse nedir? Kiminin ilk kere duyduğu, kimininse kulak aşinalığı bulunup tam manasıyla ne işe yaradığını bilmediği Westinghouse sözcüğü Fren Servosu biçiminde de adlandırılmaktadır. Westinghouse Fren sistemi özelinde olmazsa olmaz derece de kritik azıcık olmakla birlikte, hasar göstermesi halinde ertelenmemesi gereken ve direkt müdahale talip en mühim parçaların başında yer almaktadır.
Otomotiv firmalarının güvenilir sürüş sistemini destekleyici, kaza tehlikesini engelleyici arge çalışmalarının ilerleyen son teknolojisi olan Westinghouse tam manasıyla nedir? Arıza gösterdiğini nasıl anlarız? Tamir yöntemleri ve maliyetleri ne kadar? Konuyu sizler için detaylıca tahlil ettik.


Westinghouse nedir?


Westinghouse nedir? sorusuna verilebilecek en net cevap fren düzeneğinin birincil yapı taşı olacaktır. Otomobil kullanıcıları süratlenmek için gaza basarken, durmak için de fren pedalını kullanırlar. Fakat, ufak bir pedal büyük arabayı nasıl durdurabilir? Hiç kuşku yok ki art planda görünmeyen çok değişik sistemler var.
Araç kullanıcısı fren pedalına basınca piston hareket edecektir. Frenlemenin bir başka sistemi olan hidrolik mekanizması, içerisinde hidrolik yağı ile doldurulmuş sıvının basıncını yükseltecek ve kaliperlere iletecektir. Fren kaliperinin kapanması dahi fren balatasının, fren diskine basınç programı ve aracın kararlı şekilde yavaşlamasına yol açacaktır. Burada basıncı yükselten iki faktör var, birisi fren hidroliği iken öteki de Westinghouse.
Westinghouse, fren pedalına basma derhal pedalının basıncını aşağı yukarı olarak 4 kat daha yükseltir. Yani, Westinghouse vasıta sürücüsünün uygulamış olduğu frenleme kuvvetini daha dahi yükselterek, hem vasıta kullanıcısına yumuşak bir pedal yardımıyla konfor kısmı sağlar üstelik frenleme sistemine takviye yaparak daha sıhhatli bir şekilde durmasına yardımcı olur. Westinghouse olmasaydı fren pedalına basmak için epey yüksek bir güç programınız gerekebilir, üstelik ademoğlu gücünün yetersiz kalacağından dahi kolaylıkla söz edebiliriz. Bunu yapar iken de içeriğinde bulunan delikler aracılığı ile, içindeki hidrolik sistemden yararlanır. Hidrolik yağı basınçlı bir şekilde bu deliklerden geçer ve fren kuvvetini yükseltir. Ön kısımdaki delikler ön tekerleri denetim eder iken, art kısımdaki delikler de art tarafı denetim etmektedir. Tek delikle, bütün tekerlerin durdurulmamasının anne sebebi 4 tekerin her daim tıpkı oranda durmasının tercih edilmemesidir. Örneğin, virajda iç tekerler daha düşük, dış tekerler daha çok döner. ESP fren sistemiyle birlikte çalışır ve viraja göre birtakım tekerlere durması için daha çok baskı yapar. Aksi halde aracınız takla atmaya kadar uzanabilmektedir.
Westinghouse yeri bakımından kaputu kaldırdığınızda, direksiyonun ön evresinde bulunan kara metalik bir parçadır. Fren sistemine ilave azıcık olduğu içerisinde çoğunlukla fren merkezinden evvela ve fren düzeneğinin derhal üst kısmına konumlandırılmıştır. Westinghouse ‘un iç evresinde hava geçirmez iki diyafram plaka yer alır. Hava geçirmez terimini bilhassa kullandık, zira hava geçirmesi mühim bir arızanın habercisi olup sürüş güvenliğini derinden etkilemektedir. Bu derece kritik bir parçanın arızası nasıl anlaşılır, ne gibi zararlar doğrulabilir?


Westinghouse arızası nasıl anlaşılır, bulguları nelerdir?


Westinghouse arızası, frenin basıncını düşüreceği için mühim bir hasar olarak nitelendirilir. Basıncın düşmesi demek aracın normal bir duruş performansı sergilememesi demektir. Yani, 80 KM süratte eskiden 10 metrede duran aracınız, Westinghouse arızası ardından 20 Metre’ye kadar çıkabilir. Hatta arızanın tamamıyla artması duruş mesafesinin adamakıllı uzamasına nerdeyse “durmamasına” kadar devam edecektir. Westinghouse hasar belirtilerini bu şekilde sıralayabiliriz,
Westinghouse arızaları arasında karşımıza çıkan en süregelen vaziyet, Westinghouse’un irtibatlı olduğu hortumun aşınması, yırtınması durumudur. Böyle bir arızada Westinghouse her ne kadar basıncı yükseltse de basınçlı hava yırtılmış olan hortumdan çıkacağı için sıhhatli bir frenleme meydana çıkmayacaktır.
Benzinli araçlarda olmasa dahi dizel motorlarda Westinghouse emme manifoldunun derhal üst kısmına bağlanır. Isınında etkisiyle vakit içinde hava basıncında azalmalar meydana gelir ve durma uzaklığı gene uzayacaktır.
Westinghouse sistemi içerisinde bulunan ger alma yayları, metalik yapıda olduğu için vakit içinde aşınacaktır. Bu parçanın bozulmuş olması dahi genellikle fren pedalının takılmış kalmasına niçin olur. Frene basınca ayağınızı kaldırdığınızda yineleme yukarı çıkmaz ve zemine paralel bir şekilde durur. Ayağınızın ucuyla yineleme pedalı kaldırmanız gereklidir.
Westinghouse içerisinde bulunan diyagrafta delik olur. Bu vaziyet hidrolik yağının dışarıya damlamasına niçin olur. Westinghouse yeterli basıncı üretse de hidrolik yağı seviyesi az olacağı için elverişli durma gerçekleşmeyecektir.
Westinghouse’a ilave olarak ilişki keçeleri itme çubukları yer alır. Bu parçalar dahi vakit içinde aşınmaya tabi hasar gösterebilmektedir.
Westinghouse arızası anne sebeplerini bu yolla sıralayabiliriz. Tüm arızaların ortak yani, elverişli durma standardına ulaşamamasıdır. Arıza her ne olursa olsun, vasıta sürücüleri rastgele bir olağandışı vaziyet olup olmadığını denetim edebilirler.
Bunun için vasıta çalıştırın ve azıcık yol yaptıktan sonra motoru durdurun. Motor durduktan sonra, aşağı yukarı 3-4 kere fren pedalına sonuna kadar basıp ayağınızı geri çekin. En ilkin içerisinde vakumun etkisiyle fren pedalında rastgele bir olağandışılık görünmeyen. Fakat, 4. Basmanızdan sonra fren pedalında bir sertleşme ayrım edersiniz. Hatta basması nedeyse “imkânsız” olmasından söz edebiliriz. Eğer sizin yaptığınız test neticesinde dahi fren pedalında önemli bir sertleşme varsa Westinghouse bozulmuş değil ve problemsiz bir şekilde çalışıyor demektir. Aksi halde fren pedalınız sertleşmiyor ve sürekli yumuşak bir şekilde kalıyorsa, o vakit ne yazık ki işin rengi değişiyor. Bu halde bu denetimi de yanında yapın,
Aracınız çalışır halde ve frene bastığınızda değişik şekillerde ses duyuyorsanız (balata sesi dışında), bu arızanın dahi Westinghouse kaynaklı olabileceğinden söz edebiliriz. Özellikle de hava sesine benzeri bir “tıslama” duyabilirsiniz.
Westinghouse arızasına yönelik kontrolleri yaptınız ve bozulmuş olduğuna kanat getirmişseniz, bu halde dahi tamiri / değişimine ilişki edelim


Westinghouse tamiri yapılır mı?


Westinghouse tamiri muhtemel olmayan araba parçalarından birisidir. Westinghouse ‘u açıp, içindeki plakaları değiştirerek yineleme montajlayamazsınız. Sırf merak için açıp içini denetim edebilirsiniz ama geri kapatmanız muhtemel olmaz. Westinghouse’un tek tamiri ilişki hortumlarına yönelik. Uç evresinde takılmış olan hortumlar hava kaçırıyorsa, yenisini takıp yineleme güvenilir bir şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz. Aksi halde Westinghouse’un hasar göstermesi halinde aracınız marka ve modeline göre değişkenlik göstermekle birlikte aşağı yukarı 2000 – 6000 TL aralığındaki parçadan elverişli olanı alıp, bozulmuş parçayla değiştirtmeniz gereklidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu